top of page
pexels-miguel-á-padriñán-19670.jpg
logo.png

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЕКСТРЕНОЇ
МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ 

Coat_of_Arms_of_Khmelnytskyi_Oblast.png

Історія становлення служби екстреної (швидкої) медичної допомоги у Подільському краї

Перша згадка про “швидку” на Поділлі

 

Історичні документи свідчать, що найперша згадка про швидку медичну допомогу на Поділлі датована 1907 роком. Тоді до міста Кам’янець-Подільський після війни повернувся лікар, кавалер Ордену Святого Станіслава, в майбутньому — заслужений лікар України Юлій Осипович Монасевич (1868-1958). Він за власний кошт придбав парокінну карету, коней, найняв кучера та почав виїжджати як до хворих кам’янчан, так і до мешканців навколишніх сіл, надаючи необхідну медичну допомогу. На той час у місті не було швидкої медичної допомоги, яка мала б офіційний статус.

У 1946 році при міській поліклініці організували відділення, у якому працювали 2 лікаря та 3 фельдшера. Відділення було оснащене однією парокінною каретою. У 1951 році на заміну коням придбали два автомобілі — т.зв. «полуторку» та перший легковий автомобіль «ГАЗ–ММ». Тоді ж почала діяти цілодобова лікарська бригада.

            1 серпня 1987 року була створена Кам’янець–Подільська міська станція швидкої медичної допомоги. У різні роки службою швидкої медичної допомоги у Кам’янці-Подільському керували Анатолій Аляутдінов, Олександр Діщук, Лада Муринець, Мирослав Коломий, Петро Газдюк (очолював двічі). З квітня 2020 року станцію очолює Олег Куцик. 

Проскурів (Хмельницький)

1918 року у Проскурові організували пункт швидкої медичної допомоги при робітничо-селянській поліклініці, що була розташована на вул. Олександрійській (нині там діє Хмельницький базовий медичний коледж). Вдень працювали 2 фельдшера, а вночі — ще одна санітарка. Свого транспорту «швидка» не мала, тому використовували карету з кіньми, що належала поліклініці.

У 1940 році при міській поліклініці створили відділення швидкої медичної допомоги, де працювали 3 лікаря, 2 фельдшера та 2 санітара. Для виїзду на виклики використовували санітарний автомобіль і пару коней.

3 1949-го до 1954 року «швидка» базувалася у приміщенні по вул. Р. Люксембург. У повоєнний час її штат збільшився: цілодобово працювали 3 лікаря, 3 фельдшера, 2 санітара та 2 водія.

Протягом наступних 10 років служба «швидкої допомоги» входила до структури Хмельницької міської лікарні як відділення.

Як самостійний лікувальний заклад Хмельницька міська станція швидкої медичної допомоги розпочав функціонувати з 1 січня 1966 року: була організована диспетчерська служба, радіо- та селекторний зв’язок.

Уже з наступного року допомогу населенню надавали 7,5 цілодобових бригад. У них працювали 34 лікаря та 50 фельдшерів. За рік здійснили близько 50 тис. виїздів.

1968 року організовано першу спеціалізовану протишокову бригаду, що надавала допомогу при важких травмах і термінальних станах, а також першу педіатричну бригаду для допомоги дітям.

1973 року запрацювала перша спеціалізована кардіологічна бригада для діагностики та надання швидкої медичної допомоги при гострих серцево-судинних захворюваннях, за 5 років – спеціалізована неврологічна бригада, 1982 року – друга кардіологічна, а кількість цілодобових педіатричних бригад збільшено до 3-х.

1986 року організовано  психіатричну бригаду, що діє й донині.

Щоб наблизити невідкладну медичну допомогу до населення, почали створювати підстанції у мікрорайонах Хмельницького. Так, 1979 року запрацювала підстанція № 1 в мікрорайоні Ракове (цілодобово працює 2-4 бригади).

1989 року станція швидкої медичної допомоги отримала сучасне типове приміщення підстанції по вул. Депутатській, 20 з опалюваними гаражами для спецмашин.

1994 року, в зв’язку з активною розбудовою північного мікрорайону міста, по вул. М. Залізняка відкрили підстанцію №3, а з 1998 року частину бригад передислокували до підстанції №4, розташованої в корпусі лікарні швидкої допомоги. 3 2001 року почала діяти 5-та підстанція на вул. Курчатова, 1-д, що у мікрорайоні Гречани.

Наприкінці 90-х років штат Хмельницької міської станції швидкої медичної допомоги нараховував понад 400 співробітників. А з січня 2003 року запрацювала  автоматизована система управління виїзними бригадами.

У різні роки службою швидкої медичної допомоги у місті Хмельницький керували коли ж Хмельницька станція стала юридично самостійною її очільниками були В.Бабчинецький, Ігор Жеребецький, Борис Сокальський, Болеслав Щепанський, Євгеній Базилевич, Олександр Терещук.

Історія закладу у XXI столітті

17 грудня 2003 року десята сесія Хмельницької обласної ради ухвалила рішення за № 8-10/2003 “Про реорганізацію Хмельницької обласної лікарні шляхом виділення з її структури відділення екстреної та планово-консультативної допомоги та створення на його базі Хмельницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”. Як окрема юридична особа заклад почав діяти з 1 березня 2004 року.

Згідно із поданням голови Хмельницької обласної державної адміністрації, відповідно до Указу Президента України від 12 лютого 2012 року №187/2012 “Про Національний план дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава” та у зв’язку з набранням з 01 січня 2013 року чинності Закону України “Про екстрену медичну допомогу”, керуючись статтею 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сесія обласної ради 20 грудня 2012 року ухвалила рішення за №35-14/2012 “Про прийняття у спільну власність територіальних громад області майна підрозділів швидкої медичної допомоги”.

З 1 січня 2013 року в рамках реформування галузі медицини шляхом реорганізації та об’єднання всіх існуючих підрозділів швидкої медичної допомоги, медицини катастроф в межах області створили єдину установу — Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, яка об’єднала усі регіони області в одне ціле, в одну структуру Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Заклад очолив головний лікар Олександр Леонідович Терещук.

Відповідно до наказу головного лікаря Центру від 15 січня 2013 року №1а “Про утворення відокремлених структурних підрозділів Хмельницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”. До складу Центру увійшли 3 станції  ЕМД без права юридичної особи —  Хмельницька, Кам’янець-Подільська та Шепетівська. Там же розташовано підстанції та пункти постійного базування бригад екстреної медичної допомоги. Станції утворені згідно з нормативними вимогами відповідно до чисельності населення.

 

Новий етап розвитку “екстренки” — нові виклики та перспективи

Рішенням сьомої сесії Хмельницької обласної ради від 21 червня 2019 року за  №37-26/2019 “Про реорганізацію комунальних закладів охорони здоров’я” з метою впровадження нових підходів щодо організації роботи закладів охорони здоров’я та їх фінансового забезпечення, підвищення ефективності використання бюджетних коштів, реорганізовано Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (код ЄДРПОУ 26514713), юридична адреса: вул. Пілотська,1, м. Хмельницький, 29000). Таким чином, з 26 листопада 2019 року “Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф” Хмельницької обласної ради перетворений у комунальне некомерційне підприємство та зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на чолі з директором Центру Олександром Терещуком.

У січні 2020 року в Центрі створено Єдину оперативну диспетчерську службу. Завдяки цьому з'явилася можливість здійснювати маршрутизацію дзвінків, що надходять на єдину багатоканальну лінію «103». Запровадження централізованої диспетчерської служби дало можливість скоротити час доїзду «швидкої» до пацієнта та покращило якість надання допомоги населенню області.

У структурі Центру функціонує 3 станції екстреної медичної допомоги: Кам’янець-Подільська, Хмельницька та Шепетівська. Загалом, у Хмельницькій області діє 21 підстанція ЕМД, 32 пункти постійного базування та 99 бригад екстреної медичної допомоги.  

Для набуття нових знань, вдосконалення професійних навичок та вмінь в Центрі функціонує навчально-тренувальний відділ, який під час повсякденної діяльності проводить навчання пов’язаної з професійною роботою штатних працівників виїзних бригад структурних підрозділів, удосконалення знань та вмінь з використання у роботі медичного обладнання, оснащення санітарних автомобілів, а також в наданні домедичної допомоги особам, які не мають медичної освіти, але за своїми службовими обов'язками повинні надавати домедичну допомогу та інших осіб.

Серед інструкторів — фахівці-практичні медики, котрі мають досвід в організації, управлінні та роботі служби екстреної медичної роботи, пройшли післядипломну підготовку відповідно до профілю та отримали фахові сертифікати Українського та Європейських зразків, що дає можливість навчати за новими світовими стандартами.

Упродовж даного періоду  відбулися зміни у чисельності бригад за окремими їх типами. Забезпеченість становить 0,8 бригади на 10 тис. населення. Усі бригади екстрену медичну допомогу надають допомогу цілодобово згідно чинного законодавства.

3 березня 2022 року Олександра Леонідовича раптово не стало...

На разі з липня 2024 року директором Центру призначено Костюка Олександра Олександровича.

2025 © КНП «Хмельницький обласний центр медичної допомоги та медицини катастроф» - ХОЦЕМД та МК. Часткове чи повне використання матеріалів із даного сайту можливе тільки при умові посилання на даний сайт.

2025 © КНП «Хмельницький обласний центр медичної допомоги та медицини катастроф» - ХОЦЕМД та МК. Часткове чи повне використання матеріалів із даного сайту можливе тільки при умові посилання на даний сайт.
bottom of page